воскресенье, 20 ноября 2016 г.

План-конспект виховного заходу
Тема. Інтелектуальна гра „Фізична вікторина”
Мета: освітня: узагальнити знання учнів по матеріалу 7-9 класів;
            виховна: привчати учнів до виступів перед багаточисельною аудиторією,
                            виховувати   кмітливих,   винахідливих,   дотепних,   уважних,
                            розвивати інтерес до навчання;
      розвиваюча: у процесі підготовки до уроку формувати навики самостійної
                            роботи з літературою, розвивати інтелект та мовлення
                            школярів, ініціативу та активність.
Обладнання: ручка, листок чистого паперу, 1секундомір, 3 однакові мішечки з тілами, обладнання для електричного кола (3 комплекта), монети, 3 однакові тіла невідомої маси, однакові 3 дзеркала.
Хід уроку
Фізика для нас не просто слово,
Фізика для нас не просто звук,
Фізика – начало і основа
Всіх, без винятку, наук.
Змагаються три команди по 6 учнів у кожній. Кожен член команди має свою емблему з назвою команди. Інші оформлюють приміщення, готують необхідні обладнання для проведення гри, допомагають у її проведенні та беруть у грі участь в ролі глядачів. Команди готують коротке представлення з поясненням вибору назви команди та по 2 цікавих фізичних запитань для суперників. Журі у складі вчителів фізики, математики та інших гостей оцінює гру.
І. Вступне слово вчителя
ІІ. Конкурсна частина
1. Представлення команд (max 4 бали, по 2 бали за представлення та  емблему).
2. Розминка (max 6 балів, по 1 балу за кожну правильну відповідь).
А.  1) Планета Сонячної системи, названа на честь бога війни. (Марс)
2) Центральна частина атома. (Ядро)
3) Величина, яка позначається літерою V. (Об’єм)
4) Одиниця часу в Міжнародній системі одиниць. (Секунда)
5) Англійський учений, на честь якого названа одиниця сили. (Ньютон)
6) Прилад для вимірювання часу (Годинник, секундомір)
Б. 1) Планета Сонячної системи, названа на честь богині краси. (Венера)
2) Одиниця довжини в Міжнародній системі одиниць. (Метр)
3) Величина, яка позначається літерою m. (Маса)
4) Материк, де зафіксована найнижча температура. (Антарктида)
5) Російський учений, який склав таблицю хімічних елементів. (Менделєєв)
6) прилад для вимірювання сили (Динамометр)
В.  1) Явище проникнення молекул однієї речовини між молекули іншої.   (Дифузія)
2) Наука про небесні тіла. (Астрономія)
3) Молекули складаються з …. (Атомів)
4) Одиниця температури в Міжнародній системі одиниць. (Кельвін)
5) Величина, яка позначається літерою F. (Сила)
6) Речовина, якою покрито ¾ поверхні Землі. (Вода)
3. „Ти мені, я тобі” (max 8 бали, по 2 бали за кожне питання, відповідь). Команди задають одна одній по два запитання.
4. Бліц-турнір (max 15 балів, по 1 бали за кожну правильну відповідь). Відповідають по черзі (по три питання).
1)    Чи можна обпекти долоні, торкаючись ними до предмета, який має нижчу за долоні температуру? (Так. Зісковзуючи вниз по канату, можна отримати опік від тертя; в результаті дотику до кислоти)
2)    Чому ходячи по дну річки ми не відчуваємо такого болю, як ходячи по берегу, хоч дно і берег однаково вкриті черепашками, ніж камінцями?
3)    В електричному колі послідовно з’єднані лампа і спіраль. Де вольтметр покаже більшу напругу? Чому?
4)    Сучасні фізики поділяються на теоретиків та … (експериментаторів)
5)    Коли кілограмова гиря має більшу масу: влітку чи взимку?
6)    Яке найкоротше прізвище вченого? (Ом)
7)    Прилад для вимірювання сили. (Динамометр)
8)    Речовина, яку часто можна бачити у трьох станах. (Вода)
9)    В електричному колі цей елемент виконує замикаючу роль. (Ключ)
10)     У кого більша середня густина – у першокласників чи восьми-класників? (Однакова)
11)     Як називається атом, який „загубив” або „знайшов” електрон. (Йон)
12)     Найбільший природний магніт. (Земля)
13)     Як називається процес, обернений до конденсації? (Пароутворення)
14)     Хто із вчених міг би сказати „Якби не моя ванна і я, то нічого не вийшло б”? (Архімед)
15)     Газ, необхідний для дихання. (Кисень)
16)     Перша людина, яка полетіла в космос. (Гагарін)
17)     Як називається обернений процес до тверднення? (Плавлення)
18)     У посудину налито три рідини, які не змішуються між собою: вода, бензин і ртуть. В якій послідовності вони розміщені?
19)     Чи з  однаковою  точністю  визначається  маса  різних  за об`ємом  тіл  за  допомогою важільних терезів? (Ні)
20)     Згідно із яким законом тиск у рідині й газі в усіх точках однакові? (Паскаля)
21)     Чи зміниться температура кипіння води на високій горі? (зменшитсья)
22)     Коли білизна висихає швидше: в морозну погоду чи під час відлиги? (В морозну)
23)     За чим знаходиться вода у склянці? (За склом)
24)     Найближча до нас зоря. (Сонце)
25)     Яку кінцівку пропонують разом із серцем? (Руку)
26)     Яка одиниця вимірювання сили? (Ньютон)
27)     Посудина, яку використав Архімед в лабораторних цілях.Її нема в школі, але є вдома (Ванна)
28)     Прилад для отримання крапель рідини. (Піпетка)
29)     Батько і маленький син пірнають у воду. Кого з них вода виштовхує більше? (Батька)
30)     Одяг космонавта для виходу в космос. (Скафандр)
31)     Що є і в батарейки, і в магніту? (Полюс)
32)     Як називається упорядкований рух заряджених частинок? (Електричний струм)
33)     Посудина, яка зберігає страву гарячою. (Термос)
34)     Наука, без якої неможливе розв’язування фізичних задач. (Математика)
35)     Прилад, без якого неможливе вивчення теплових явищ. (Термометр)
36)     Який газ підтримує горіння. (Кисень)
37)     Дві різні за розмірами скляні посудини з’єднані краном. Висота води в першій посудині 30 см. Чи буде висота води в кожній посудині однакова, якщо відкрити кран?
38)      Ви бачите райдугу. Де в цей час відносно вас знаходиться Сонце?
39)     Чому очі кішки яскраво світяться в темноті, якщо на них направити світловий промінь?
40)    Чому комахи, котрі живуть у полярних краях, на високогір’ях мають темне забарвлення?
41)    Якому фізику впало на голову яблуко і він відкрив фізичний закон?
42)    Чому в морі плавати легше ніж в річці?
43)    Що важче: пуд заліза чи пуд пір’я? Їх маси?
44)    Чи може термос зберігати холод?
45)    Чом бульбашкаяку видули піднімається спочатку вгору, а потім вниз?
46)    Чи гріє шуба?
47)    Чому екран телевізора швидше ніж інші тіла покривається пилом?
48)    Як зміниться об’єм повітря (води) в закритій пляшці при замерзанні?
49)    Прилад для вимірювання тіла неправильної форми.
50)    Чому космічні кораблі можуть немати обтічної форми?
51)    Куди зайцю бігти зручніше: згори чи вгору?
52)    Чи однакові зрачки в кішки вдень і вночі?
53)    Який рік найкоротший?
54)    Де є річка без води?
55)    Яка корова ситніша: хвостата чи безхвоста?
5. Конкурс уболівальників (проводиться під час роботи команд над завданням 4; 5; 6) (макс. 12 балів, за кожне завдання до 3-х балів).
1) Придумати цікаві назви урокам: математика, хімія, зарубіжна література.
2) Придумати чим більше використань поломаній ручці.
3) Написати якнайбільше домашніх електроприладів.
4) Скласти якнайбільше слів з букв  (Динамометр)
6. Конкурс капітанів (9 б, по 3 за кожне).
1) За 4с відтворити і записати 7-ми значне число
2) Які три числа в сумі дають 50?
3) стукнути по столу 2 рази з інтервалом 15с
7. Практичний тур команд (15 б, по 3 за кожне)
1) Визначити на око довжину парти (1м16см)
  2) Визначити без зважування масу тіла (60г)
3) Порахувати в мішечку суму монет
4) Скласти електричне коло за готовою схемою
5) На дотик скласти список тіл в мішечку
8. Конкурс: „Так чи ні?” (максимум 14 б, по 0,5 за кожне)
1.     Чи можна говорити про однакові рівні води у сполучених посудинах в умовах невагомості?
2.     У човні зроблено відсік для риби, який має отвір у дні. Чи потоне він у воді? (Човен водою не заллє і він не потоне; водою частково заллє лише відсік, у якому є отвір)
3.     Чи можна бачити світло зірки, яка вже давно згасла?
4.     Котячі очі є джерелами світла.
5.     У сонячні дні після дощу на листках дерев іноді утворюються опіки внаслідок парникового ефекту.
6.     Електрон заряджений позитивно.
7.     Нейтрон заряджений негативно
8.     Протон рухається навколо ядра
9.     Сила струму вимірюється в Амперах
10.     Опір вимірюється в Вольтах
11.     Надати ебонітовій палочці електричного заряду можна тільки натиранням його об хутро
12.     Вольтметр вимірює силу струму
13.     Два одноіменні заряди відштовхуються
14.     Метали є хорошими провідниками струму
15.     Основна одиниця виміру швидкості км/год
16.     Кінетична енергія – це енергія рухомого тіла
17.     При кипінні води температура її збільшується
18.     Лампа є штучним джерелом світла
19.     Газ легко стиснути, тому що молекули газу легко змінюють свої розміри.
20.     Мідна деталь розширюється внаслідок нагрівання, при цьому збільшується кількість атомів у деталі.
21.     Під час охолоджування тіла зменшується розмір його молекул.
22.     Коли речовина переходить із одного агрегатного стану в інший, змінюється маса молекул.
23.     Влітку, коли тепло, дні внаслідок нагрівання збільшуються, а взимку, коли холодно, дні внаслідок охолодження зменшуються.
24.     Коли речовина переходить із одного агрегатного стану в інший, змінюється характер руху та взаємодія молекул.
25.     Внаслідок явища дифузії кисень із легень потрапляє в кровоносну систему.
26.      Газ у закритій посудині стиснули, зменшивши об’єм удвічі. У результаті цього маса газу зменшилась у двічі.
27.      Годинник – це фізичне явище.
28.      Предмет розміщено між двома паралельними дзеркалами. Буде два зображення

ІІІ. Підведення підсумків уроку, визначення переможців гри (максимальна кількість балів – 83 б).
Фізична   вікторина.
(7 – 8 класи)
Обладнання: фішки, листки з позначеннями позитивного та негативного заряду (по кількості учнів), кубик.
Учитель вітає учнів, та оголошує відкриття фізичної вікторини. Пропонує учням поділитися на дві команди

І. Завдання. Розминка. Команди по черзі відповідають на поставлені запитання. За кожну правильну відповідь отримують по 1 балу. Учні, що дають правильну відповідь отримують фішку.
Запитання для І команди.
1.           Молекула – це…;
2.           Що таке фізичне явище?;
3.           Усе, що нас оточує, і ми самі – це…;
4.           Траєкторія – це…;
5.           Атом складається…;
6.           В яких станах може перебувати речовина?;
7.           Термометр це…;
8.           Який колір утвориться при змішуванні червоної та жовтої фарби?

Запитання для ІІ команди.
1.          Атом – це…;
2.          Що таке фізичне тіло?;
3.          Барометр – це…;
4.          Фізична величина, яку вимірюють спідометром?;
5.          Який колір утвориться при змішуванні жовтої та синьої фарби?;
6.          Вода в газоподібному стані – це…;
7.          Прилад який збільшує зображення ?;
8.          Атмосфера – це…
ІІ. Завдання. Загадки фізико – технічного змісту. Команда, яка перша дасть відповідь на загадку отримує 1 бал, а учень, що правильно відповів – фішку.
1.          У вогні не горить, а у воді не тоне. (Лід);
2.          Усім повідає, хоч і без язика,
Коли буде ясно, а коли – хмари. (Барометр);
3.          Що з землі не підіймеш? (Тінь);
4.          Що йде, не рухаючись з місця? (час);
5.          На всякий заклик відповідь даю,
Ані душі, ні тіла я не маю. (Луна);
6.          Книги читають, а грамоти не знають. (Окуляри);
7.          Ти кричав – вона мовчала,
Ти мовчав – вона кричала. (Луна);
8.          Я зберігаю холодне й гаряче,
Я і піч і холодильник,
І в дорозі помічник не змінний (Термос);
9.          Дім – скляний,
Живе там вогник,
днем і вранці він дрімає,
а як проснеться то палає. (Лампочка);
10.     Хоч малий, але дороги знає всі без допомоги,
Ти з собою його візьми та сміливо в ліс іди. (Компас);
11.     Яскраве коромисло над лісом зависло. (Веселка);
12.     Білий дим тягнув за чуб.
Розгойдав у полі дуб.
Постукав у ворота:
-               Відчиняйте!
-               Хто там?   (Вітер);
13.     Летить – мовчить.
Лежить – мовчить.
Коли помре, тоді зареве.
Що це? (Танення снігу);
14.     Спочатку – блиск,
За блиском – тріск,
За тріском – плеск.
Що це? (Блискавка та грім);
15.     Я і туча, і туман,
І калюжа, й океан,
Я літаю та біжу
І прозорою бути можу. (Вода);

ІІІ. Завдання. Всезнайки. Командам по черзі ставляться запитання. Учням, що дали правильну відповідь, дають фішку.
1.           Те, з чого складається тіло. (Речовина);
2.           Завдяки якому явищу природи вода з Дніпра може потрапити в Африку? (Круговорот води в природі);
3.           Оболонка землі, населена живими організмами? (Біосфера);
4.           Найближча до сонця планета? (Меркурій);
5.           З яких частинок складаються речовини? (Молекули);
6.           діаметр пробірки 2 см., висота – 10 см., а діаметр горошини становить пів сантиметра. Скільки горошин увійде в пробірку? (Горошини не ходять);
7.           Учні вишикувалися в шеренгу по одному з інтервалом 1 м. Довжина шеренги 30 м. Скільки учнів вишикувалося? (31);
8.           Чому не можна вимірювати фізичну величину за допомогою приладу, на шкалі якого немає цифр? (Тому, що не можна визначити ціну поділки);
9.           Як лисиця використовує великий пухнастий хвіст під час бігу? (Лисиця використовує свій хвіст під час бігу як руль, що дає змогу робити круті повороти).
10.      Чому заєць, рятуючись від собаки, часто різко стрибає в різні боки, і собаці важко його наздогнати, хоча він бігає швидше за зайця? (Тому що заєць використовує властивість інерції, а собака, не чекаючи стрибка, не може миттєво змінити напрям свого руху).
IV. Завдання. Казка навкруги. Командам задаються запитання пов’язані з фізичними явищами, що згадуються в казках. Учень, що дає правильну відповідь отримує фішку, а його команда 1 бал.
1.           В якій казці О.С.Пушкіна було передбачено явище, яке дуже широко використовується  зараз у військовій техніці для визначення місця знаходження об’єкта? (Радіолокація, казка «Золотий півник»);
2.           В якій казці Г. – Х. Андерсена було описано зміни властивостей речовини за допомогою низьких температур? («Снігова королева»);
3.           Назвіть українську народну казку, в якій тварини використовують для свого сховища явище зменшення втрати власної теплоти за допомогою передачі її іншим. («Рукавичка»);
4.           Назвіть літературну казку, в якій тварина використовує підіймальну силу кульки для добування ласої їжі? (А.Мілн «Вінні-пух та всі…всі… всі»);
5.           В якій казці головний герой втрачає предмет гордощів під час кристалізації? («Вовк та лисиця», хвіст вовка);
6.           В якій казці літературний герой використовує для подорожування потік повітря? («Малюк і Карлсон»).

V. Завдання. Морській бій. Учні задають команді противнику запитання, що підготували вдома (кожен учень готує по 1 запитанню), при цьому перекидають кубик, ніби стріляючи у противника. Той учень, що спіймав кубик повинен дати відповідь на поставлене запитання і задати своє. Якщо відповідь була неправильною, то він вибуває, а якщо правильною то отримує фішку. Гра триває до тих пір поки всі учні не зададуть свої запитання.

Підраховуються бали набрані командами та учнями. Команда переможець отримує грамоту та солодкий приз. Окремо нагороджуються солодким призом учні які набрали найбільшу кількість фішок.
КОНТРОЛЬНА РОБОТА № 2    
Електричне коло. Сила струму. Напруга. Опір                 
Варіант 1

1. Вкажіть буквене позначення електрич­ної напруги:
A) R;                        Б) U;                            B) q;                        Г) I;                        Д) А.


2.  Які речовини є хорошими провідни­ками?
A) Метали, пластмаса, сіль;      
Б) ґрунт, тіло людини, сталь;
B) гума, шовк, повітря;             
Г) залізо, дистильована вода, порцеляна;
Д) ґрунт, тіло людини, порцеляна.


3. Вкажіть, яким приладом вимірюють силу струму:
A) вольтметром;                                                               Б) електроскопом;
B) амперметром;                                                               Г) електрометром.

   
4.  Під час переміщення заряду величиною 36 Кл обмоткою реостату виконано роботу, що до­рівнює 720 Дж. Якою була напруга на реостаті?
A) 0,05 В;                Б) 20 В;               B) 25920 В;              Г) 684 В;             Д) 0,55 В.

5. Запишіть в основних одиницях: 13 мА, 123 мВ, 0,4 кА, 15 кВ.

6.  Установіть відповідність між одиницями виміру та фізичною величиною.
A) мкА;                                                     1.  Напруга;         
Б) В;                                                          2.  опір;     
B) мКл;                                                     3.  сила струму;   
Г) Ом.                                                       4.  заряд;       
                                                                  5. питомий опір.    

7. Установіть відповідність між приладом для вимірювання та фізичною величиною.
A) Амперметр;                                          1. Сила струму;    
Б) електролічильник;                               2. напруга;      
B) вольтметр;                                            3. опір;   
Г) омметр.                                                 4. робота;       
                                                                    5. заряд.  
  
8.  При силі струму 1 А на ділянці кола здійснена робота 10 Дж. Знайдіть час виконання роботи за напруги 4 В ?   


9.  Визначте число електронів, які про­ходять за 4 с через поперечний переріз металевого провідника, якщо сила струму в ньому дорівнює 0,4 мкА.
A) 6,25·1011;                                  Б) 1011;                                      B) 1013;     
Г) 16·1012;                                                                                        Д) 4·1013.